Termomodernizacja domu – co warto wiedzieć?

Termomodernizacja domu – co warto wiedzieć?

Termomodernizacja budynku to w ostatnim czasie niezwykle popularny i często poruszany temat, którym interesuje się coraz więcej właścicieli domów i innych obiektów. Co właściwie oznacza to pojęcie i co warto wiedzieć na temat termomodernizacji? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu!

Czym jest termomodernizacja?

Pojęcie termomodernizacji funkcjonuje na rynku już od kilku lat, jednak dopiero ostatnio zaczęło być częściej wspominane. Odnosi się ono do zainstalowania w domu specjalnej izolacji termicznej, dzięki której przez elementy konstrukcji budynku ulatuje znacznie mniej ciepła. Termomodernizacja zakłada wykorzystanie specjalnych materiałów budowlanych, takich jak szklana wełna (np. mineralna). Zostaje ona w specjalny sposób zainstalowana w poszyciu dachu, na ścianach czy w podłodze, dzięki czemu w naturalny sposób izoluje te miejsca.

Dlaczego warto założyć izolację termiczną?

Inwestycja w termomodernizację wiąże się z szeregiem istotnych korzyści. Pierwszą z nich jest kwestia związana z komfortem domowników. Jak wiadomo, każdy z nas ceni sobie przytulne i ciepłe wnętrza. Izolacja termiczna sprawia, że w poszczególnych pomieszczeniach jest po prostu cieplej. Ponadto chroni ona wnętrze domu przed szkodliwą wilgocią, której efektem może być m.in. pojawienie się mało estetycznych grzybów czy pleśni. Kolejną zaletą instalacji termicznej jest kwestia ekologiczna, ponieważ mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną wiąże się z mniejszą ilością emitowanych do powietrza szkodliwych związków. Największą korzyścią wynikającą z termomodernizacji jest jednak aspekt finansowy, ponieważ wówczas stałe koszty eksploatacyjne są dużo niższe.

Jak przeprowadzić termomodernizację?

Są dwie możliwości wykonania termomodernizacji własnego domu. Pierwszy z nich zakłada samodzielną realizację wszystkich elementów związanych z instalacją izolacji termicznej. Wymaga to oczywiście posiadania stosownej wiedzy i umiejętności. Poza tym do wykonania izolacji termicznej potrzebny jest także odpowiedni sprzęt i szereg urządzeń. Dużo prostszym rozwiązaniem jest zaangażowanie w projekt fachowców, którzy posiadają niezbędny sprzęt i doświadczenie w tego typu realizacjach. Zdecydowanie rekomendujemy skorzystanie z tej drugiej opcji, która jest po prostu bezpieczniejsza. Pamiętaj jednak, aby korzystać jedynie z usług firm, w których portfolio znajdują się profesjonalne izolacje. Kraków czy Warszawa – w każdym regionie znajdziesz godną polecenia firmę, która kompleksowo wykona termomodernizację twojego domu!