Planujesz lakierowanie podłogi w domu lub mieszkaniu? Sprawdź jak się do tego przygotować!

Planujesz lakierowanie podłogi w domu lub mieszkaniu? Sprawdź jak się do tego przygotować!

Lakierowanie podłogi to czynność remontowa, którą powinniśmy wykonywać cyklicznie. Dziś opowiemy o tym, kiedy nadchodzi pora ponownego lakierowania oraz na co zwrócić uwagę przy przeprowadzaniu tej czynności. Co zrobić aby lakierowanie przebiegło szybko, sprawnie i było możliwie jak najmniej uciążliwe dla domowników? W artykule opisujemy, jak się przygotować do lakierowania podłogi – zapraszamy do lektury!

Co jaki czas powinno się lakierować podłogę?

Podłogi lakierujemy co około 10 do 15 lat. Czynność ta jest konieczna, ponieważ lakier wytwarza warstwę ochronną na powierzchni drewna. Podłoga jest stale narażona na uszkodzenia mechaniczne, ponadto zagrożeniem dla podłogi jest także wilgoć utrzymująca się w powietrzu. Nawet jeżeli dla domowników odczuwalny poziom wilgotności powietrza jest odpowiedni, to na przestrzeni lat wilgoć ta „wchodzi” w drewno podłogi co z kolei skutkuje odkształceniami i korozją. Z drugiej strony – jeżeli poziom wilgotności powietrza jest zbyt niski, to niepolakierowana podłoga zaczyna wysychać i w końcu się kruszyć. Tak więc lakier do podłogi pełni nie tylko funkcję ozdobną, lecz przede wszystkim ochronną.

Solidnie wysprzątaj pomieszczenie, w którym planujesz lakierować podłogi

Kurz, sierść i wszelkie inne zabrudzenia mogą przykleić się do podłogi w trakcie lakierowania – dlatego pomieszczenie, w którym lakierujemy podłogę należy uprzednio solidnie wyczyścić. Mamy tu na myśli nie tylko samo mopowanie podłogi lecz także pozbycie się kurzu zalegającego na szafkach, kloszach od lamp czy w innych zakamarkach.

Jakiego konkretnie lakieru do podłóg potrzebujesz?

Lakier akrylowy, lakier wodny, lakier poliuretanowy – lakiery do drewna można podzielić na kilka rodzajów zarówno pod względem składu, jak i efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeżeli zależy Ci na szybkim przeprowadzeniu prac związanych z malowaniem podłogi, to wybierz lakier akrylowy. Tego rodzaju lakier schnie nawet w około godzinę. Z kolei lakier podłogowy wodny ma mniej intensywny zapach, więc lakierowanie podłogi będzie mniej uciążliwe dla domowników. Z drugiej strony potrwa nieco dłużej, ponieważ z położeniem kolejnej warstwy będziesz musiał poczekać około 3 godziny od lakierowania.

Lakierowanie najlepiej przeprowadzać w pustym mieszkaniu

Oczywiście pod warunkiem, że jest to możliwe. Może dobrą praktyką jest więc wysłanie rodziny na wycieczkę do aquaparku lub na całodniowy spacer? Dobrą praktyką jest także przeprowadzenie lakierowania podłogi w czasie kiedy domownicy są w szkole lub pracy.