Ocieplanie dachu – jak to się robi i jakie produkty izolacyjne warto wybrać?

Ocieplanie dachu – jak to się robi i jakie produkty izolacyjne warto wybrać?

Budownictwo jednorodzinne bardzo często zakłada realizację poddaszy użytkowych. To oczywiście dodatkowe miejsce użytkowe, jednak trzeba pamiętać, że chcąc korzystać z poddasza, należy go ocieplić dach. Takie podejście pozwoli ograniczyć starty ciepła i obniżyć rachunki za zużycia energii grzewczej. To bardzo ważny aspekt w czasie budowy domu, zwłaszcza że od paru lat stawki za zużycie energii cały czas rosną. Na rynku budowlanym można spotkać wiele producentów, produkujących izolację. Najpopularniejsze jest wełna mineralna, pianka poliuretanowa i styropian. Jeśli interesuje się kwestia ocieplenia dachu, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Jaki materiał jest najlepszy do ocieplenia dachu?

Specjaliści przekonują, że ocieplenie dachu najlepiej zrealizować za pomocą wełny z warstwą folii aluminiowej. Takie rozwiązanie pozwoli odbijać ciepło z powrotem do wnętrza domu. Wskazane materiały sprawdzają się również, gdy istnieje konieczność ocieplenie poddasza. Oprócz tego, wzmocnienie dachu pod kątem parametrów przepuszczalności ciepła najlepiej poprawić za pomocą wełny mineralnej w formie dedykowanych mat lub płyt o grubości co najmniej 30 cm. Specjaliście od termomodernizacji wskazują również, że wełna używana do ocieplenia powinna być przycięta na szerokość co najmniej 3 cm większą, niż wynosi szerokość krokwi. Dzięki temu w domenie powstają szczeliny, bo ten materiał jest sprężysty i się rozrasta. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że obecnie wełna mineralna jest droga. Ciekawą alternatywą pod kątem niższej ceny jest styropian lub pianka poliuretanowa. Jednak oba wspomniane rozwiązania mają nieco gorsze izolacyjne parametry.

Komu zlecić ocieplenie dachu?

Ocieplenie dachu lub poddasza jest to ważna czynność, która determinuje późniejszy komfort użytkowania domu. Aby mieć pewność, że dach będzie trzymał ciepło, a poddasze będzie przytulne do ocieplenia najlepiej wybrać profesjonalną firmę, znająca się na rzeczy. Obecnie największej firm, zajmujących się tego typu robotami znajduje się w dużych miastach tj. Warszawa, Poznań, Kraków czy Wrocław. Przy szukaniu firmy niezwykle przydatne może się okazać internet. Warto także zwrócić uwagę na opinie poprzednich klientów.

O czym warto pamiętać, wykonując ocieplenie dachu?

O praktyce budowlanej trzeba mieć pojęcie, ponieważ wiele czynności wymaga wiedzy. Przykładowo wełny mineralnej nie można dopychać folią, ponieważ mogą powstać wybrzuszenia. W efekcie materiały, znajdujące się pod blachodachówką mogą ulec zniszczeniu, co spowoduje gigantyczne koszty naprawy dachu.